Pożegnanie z diabłem (1956)

Początek lat 1950-ch.
Na wsi lubelskiej wydarzył się tragiczny wypadek - miejscowy chłop zamordował swego sąsiada, ponieważ wziął go za... diabła.

Do wsi przybywa dziennikarz starający się zbadać kulisy tej śmierci...




Produkcja: 1956
Premiera: 1 kwiecień 1957

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Antoni Łuczak, reporter "Trybuny Ludu"
Franka Leśniak
Janicki, przewodniczący komisji partyjnej w Piaskach
Zofia Janicka
Józef Gil
Gilowa
Jan (lub Józef; padają oba imiona) Bartoszek
Bartoszkowa
Bartoszkówna
Jaś Rubach
Maciej Rubach, ojciec Jasia
Czumak, przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Piaskach
ksiądz
adwokat Glocerek
sędzia śledczy
lekarz psychiatra
prokurator
przewodniczący sądu
Jan Łuczak, ojciec Antoniego; nie występuje w napisach
redaktor "Trybuny Ludu"; nie występuje w w napisach
mieszkaniec Piasków; nie występuje w napisach
komendant posterunku milicji; nie występuje w napisach
kelner; nie występuje w napisach
klient w restauracji; nie występuje w napisach
i inni


Notatki:
Film był podobno inspirowany rzeczywistymi wydarzeniami i powstał na podstawie reportażu prasowego p.t. "Głęboko sięgają korzenie" niejakiego Jacka Wołowskiego. Informacja taka znajduje się w sieci, brak jednak jakichkolwiek innych źródeł potwierdzających takie wydarzenie, a sam film wygląda na kolejną toporną propagandówkę komunistyczną, mająca na celu zniechęcić i jeszcze bardziej wyobcować ze społeczeństwa tzw. "kułaków", czyli rolników prywatnych (już i tak poddawanych wtedy ogromnych szykanom ze strony władz) nie zgadzających się na przystąpienie do komunistycznych kołchozów zwanych w Polsce "PGR" (Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi).
Jednocześnie należy dodać, że cytowany autor reportażu był jednym z "wybitnie zasłużonych dla rozwoju socjalizmu" w Polsce i większość jego propagandowych bazgrołów stanowiły rzadko kiedy podparte faktami - lub nawet relatywnie powiązanymi faktami - historyjki, które były najczęściej całkowicie przez niego wymyślone, ale zawsze zawierające grubymi nićmi szyte przesłanie komunistyczne i chwalące "nowy ład społeczny".
Bardzo możliwe jest, że ktoś, gdzieś, zabił kogoś wyzywając go przy tym od "diabłów", a Wołowski od razu dorobił do tego zabójstwa całą ideologiczną otoczkę, rozbudowując akcję do postaci zakonspirowanego "konfliktu klasowego" i knowań tzw. "wrogów ludu" przeciw prawym robotnikom i chłopom (chłopom państwowym tylko, chłopi prywatni byli wrogimi "kułakami"), jakimi wówczas fascynowano środowiska robotniczo-chłopskie, a czego zresztą oczekiwała od swych twórców "jedynie słuszna linia partii" komunistycznej. [www.FilmyPolskie888.blogspot.com]


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.180628

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz