Zemsta (1956)

Cześnik Raptusiewicz staje przed koniecznością ratowania swojego majątku. W tym celu postanawia ożenić się z Podstoliną. Jako swata wysyła do kobiety samochwałę Papkina. Ten łatwo uzyskuje zgodę Podstoliny, która liczy, że pieniądze Cześnika poprawią jej sytuację majątkową. Tymczasem Wacław - syn Rejenta Milczka, współgospodarza zamku i adwersarza Cześnika, zakochuje się w jego synowicy Klarze. Młodzi chcą się pobrać, lecz do tego potrzebna jest zgoda ich opiekunów. Ci jednak właśnie wykopali topór wojenny. Powodem stał się wyłom w murze granicznym, dzielącym ich posiadłości. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Nienawiść między Cześnikiem i Rejentem paradoksalnie pomaga Wacławowi i Klarze stanąć na ślubnym kobiercu.
Rejent bowiem, chcąc zrobić Cześnikowi na złość, zamierza wydać Podstolinę za Wacława. Cześnik natomiast, dowiedziawszy się o wszystkim, porywa Wacława i siłą żeni go z Klarą. [TVP]

Ekranizacja komedii A. Fredy pod tym samym tytułem.




Produkcja: 1956
Premiera: 30 wrzesień 1957

Reżyseria:
reżyser

reżyser


Muzyka:


Obsada:
Cześnik Maciej Raptusiewicz

Klara Raptusiewiczówna, bratanica Cześnika

Rejent Milczek

Wacław Milczek, syn Rejenta

Podstolina Hanna Czepiersińska

Józef Papkin

Dyndalski, marszałek Cześnika

Śmigalski, dworzanin Cześnika

Perełka, kuchmistrz Cześnika

ksiądz

Rózia, pokojówka Podstoliny

kuchcik

dworzanin Cześnika

murarz Maciej Miętus

sługa Rejenta

-

dworzanin Cześnika

murarz Michał Kafar

-

dworzanin Cześnika

majster murarski

sługa Rejenta; nie występuje w napisach

hajduk; nie występuje w napisach

sługa Rejenta; nie występuje w napisach

hajduk; nie występuje w napisach

hajduk, nie występuje w napisach

i inni


Notatki:
Ekranizacja słynnej komedii dokonana przez tandem: Antoni Bohdziewicz (reżyser filmowy) i Bohdan Korzeniewski (reżyser teatralny). Obaj twórcy zdołali, wykorzystując filmowe środki wyrazu i zachowując wiersz oryginału, znakomicie oddać humor i powab Fredrowskiego tekstu. Pomogły w tym (zaprezentowane na rzadkim wówczas filmie barwnym) wybitne kreacje zwłaszcza Jana Kurnakowicza, Jacka Woszczerowicza, Tadeusza Kondrata oraz rewelacyjnej debiutantki - Beaty Tyszkiewicz. Krytyka chwaliła też piękne kostiumy i przemyślaną, wyjątkowo "trafioną" muzykę Stefana Kisielewskiego, znanego publicysty i podówczas posła na Sejm.
Wartość filmowej "Zemsty" obniżył nieco niezbyt dobrze zsynchronizowany dźwięk, przez co nie zawsze można zrozumieć, co mówią aktorzy.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.180213

(POL) polski,
































1 komentarz:

  1. Wideo teraz nie działa. Jakiś czas temu było okey.

    OdpowiedzUsuń